Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane, które wykonujemy można nie tylko wznieść w ekspresowym tempie (zamontowanie elementów do stanu surowego zamkniętego zajmuje 2-3 dni), ale też znacznie łatwiej zapewnić mu wysoką jakość. Elementy domu przygotowane w suchej i ciepłej hali fabrycznej, niezależnie od pogody, są lepsze niż zmontowane na placu budowy.

W zaawansowanej prefabrykacji, zwanej zamkniętą, ściany – po wypełnieniu izolacją cieplną – są w fabryce w całości wykańczane: po stronie wewnętrznej płytą gipsowo-kartonową, a po stronie zewnętrznej – warstwą elewacyjną. W prefabrykatach ściennych montuje się też w fabryce stolarkę okienną i drzwiową. Prefabrykowana jest również konstrukcja dachu. Elementy więźby dachowej dostosowane do pokrycia dachowego montuje się na budowie. Prace wykonywane są przez nasze doświadczone ekipy montażowe, przy pomocy dźwigu.

Ściany zewnętrzne w domu prefabrykowanym

 

Układ warstw ścian zewnętrznych w technologii prefabrykowanego lekkiego szkieletu drewnianego zapewnia trwałość, „oddychanie”, a także energooszczędność budynku. Każda warstwa ściany pełni przypisaną jej funkcję. Pominięcie którejkolwiek z nich może pozbawić ścianę wymienionych właściwości. A oto typowy układ warstw ściany zewnętrznej (zaczynając od wewnątrz):

  • płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe, okładziny drewniane; są wewnętrzną warstwą wykończeniową;
  • paraizolacja; ogranicza przepływ wilgoci do wnętrza ściany, a tym samym chroni izolację i konstrukcję budynku przed zawilgoceniem;
  • izolacja cieplna; warstwa wełny mineralnej bądź też coraz popularniejszej izolacji z włókien celulozowych
  • poszycie zewnętrzne; usztywnia konstrukcję szkieletu ścian; stanowi również izolację akustyczną ściany zewnętrznej, a także podkład pod materiały elewacyjne; wykonuje się je zazwyczaj z drewnopochodnych płyt o wysokiej odporności na wilgoć (OSB/3 lub wiórowych V-100);
  • wiatroizolacja; chroni płyty poszycia (i dom) przed wodą i wilgocią z zewnątrz; zapewnia też odprowadzenie pary wodnej nagromadzonej wewnątrz ściany na zewnątrz budynku, a ponadto chroni budynek przed wychładzaniem przez wiatr;
  • wykończenie zewnętrzne ściany; może to być oblicówka drewniana – półbal, szalówka, a także tynk na styropianie albo obmurówka z cegieł klinkierowych.
  • Gotowe do montażu elementy mają kanały instalacyjne, które znacznie ułatwiają podłączenie rur wodno-kanalizacyjnych oraz prowadzenie przewodów elektrycznych.

Stropy w domu prefabrykowanym

 

Ich konstrukcję stanowią belki drewniane lub prefabrykowane elementy stropowe. Zwykle wypełnia się je wełną mineralną pełniącą funkcję izolacji akustycznej i odbija od góry płytami OSB/3, a od dołu – płytami gipsowo-kartonowymi lub okładziną drewnianą.

Strona korzysta z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.